Ramin Memar

از وبلاگ

آکوردهای باره دار (BARRE CHORDS)

آکوردهای باره دار چیست؟

در آکوردهای باره دار با استفاده ازیک انگشت فرت (چند سیم) را بصورت کامل می گیرند. وباقی نت ها، درفرت های دیگر گرفته می شود. با این روش می توانیم به بسیاری از آکوردهای دیگرقسمت دسته گیتار، به راحتی دسترسی داشته باشیم. همچنین منتقل کردن و وصل آنها در بسیاری موارد آسانتر خواهد بود.

آیا یادگیری آکوردهای باره دار سخت است؟

این سوالی است که هنرجویان گیتارآکوستیک و گیتارالکتریک بسیار می پرسند. شاید دراوایل یادگیری گرفتن این آکوردهای باره دار کمی مشکل بنظر برسند. اما به مرور دست شما به آن عادت می کند که گرفتن و انتقال آنها برای شما آسان تر خواهد شد. بهتر است تمرین این آکوردها را ابتدا با یک یا دو نوع آن در بالای دسته گیتار شروع کنید.

 

گرفتن آکوردهای باره دار در گیتارالکتریک و کلاسیک

گرفتن آکوردهای باره دار شاید کمی در گیتار الکتریک بدلیل کوچک بودن دسته ساز آسانتر باشد. اما بدلیل این که با یک یا دو انگشت خود سیمها را نگه می دارید،به مروردست شما درد می گیرد. درگیتارکلاسیک به دلیل پهن بودن دسته و فاصله سیم ها گرفتن این مدل آکورد کمی سخت تر است. یک مدت که تمرین مداوم داشته باشید دست شما به این نوع آکوردها عادت خواهد کرد.

 

کاربرد آکوردهای باره دار چیست؟

آکوردهای باره دار را می توان دربسیاری ازجاهای دسته گیتار گرفت که بهترین روش گرفتن آکوردهای پایین دسته است. شما میتوانید همزمان در یک قسمت گیتار با استفاده ازاین روش به آکوردهای مینور،ماژور،هفت و… دسترسی داشته باشید. در قسمت سردسته گیتارگرفتن یک سری آکورد (Chord)  شاید کمی برای نوازنده دشواریا دردسترس نباشد. به همین دلیل به اصطلاح از باره دارها در گیتار استفاده می کنیم.

آکوردهای باره دار ماژورسیم ششم

در عکس زیر آکوردهای فا، سل، لا وسی ماژور بر روس سیم ششم را مشاهده می کنید. نحوه گرفتن انگشت دست در فا ماژور بدین صورت است. که اول انگشت اشاره (یکم) خود را برروی باره اول روی تمامی سیم ها می گذارید. سپس به ترتیب انگشتان دوم (فرت ۲ سیم ۳) انگشت سوم وچهارم(سیم ۴ و ۵ فرت ۳) گذاشته میشود.

آکوردهای باره دار مینور سیم پنجم

عکس زیر آکوردهای باره دار سی، دو، ر، می  مینور درسیم پنجم می باشد. پوزیشن آنها فقط درسیم پنجم مانند آکوردهای باره دار سیم ششم است. دراینجا انگشت یکم را باید از سیم ۵ تا ۱گرفته و باقی را برروی سیمهای دوم،سوم، چهارم گذاشته می شود.

تمرین اول

درتمرین اول شما نحوه گرفتن آکوردهای فا، سل، لا و سی ماژور در سیم ششم را یاد خواهید گرفت. توجه داشته باشید که درهنگام گرفتن آکورد انگشت یک را بصورت کامل بر روی سیم های باره اول بگذارید. بیشتر فشار را برروی سیم ششم ،دوم و یکم بر روی انگشت اول بیاورید. این کار باعث می شود که صدای نت به خوبی، بدون گز شنیده شود.

تمرین دوم

تمرین دوم آکوردهای باره دار سی، دو، ر ، می مینور برروی سیم های پنجم می باشد. پوزیشن یا انگشت گذاری دراین سیم مانند سیم ششم است با این تفاوت که یک سیم پایین تر می باشد. انگشت اول شما باید از روی سیم پنجم تا یکم قرار گیرد ونیازی به گرفتن سیم ششم نیست.

تمرین سوم

دراین درس شما انتقال آکورد های باره دار به یکدیگر را  تمرین خواهید کرد. آکورد سیم ششم  سل ماژور به دو ماژوردر سیم پنجم را تمرین کنید. سپس لا ماژو (سیم ۶) به  رماژور (سیم ۵) . در آخر آکورد سی ماژور(۶) به می مینور(۵) به هم وصل کنید.

   آکوردهای باره دار مینور هفت

در این قسمت معرفی  آکورد های  می، ر، دو، سی، باره دار مینور هفت را خواهیم داشت.

Bm7 آکورد سی مینور7 باره دار
آموزش آکورد سی مینور 7 گیتار الکتریک
Cm7 آکورد دو مینور7 باره دار
آموزش آکورد دو مینور 7 گیتار الکتریک
Dm7 آکورد ر مینور7 باره دار
آموزش آکورد ر مینور 7 گیتار الکتریک
Em7 آکورد می مینور7 باره دار

آکوردهای باره دار ماژور هفت

در این قسمت آکورد های  فا، سی، سل، لا، باره دار ماژور هفت را یاد خواهیم گرفت.

 

FM7 آکورد فا ماژور7 باره دار
آموزش آکورد فا ماژور 7 گیتار الکتریک
BM7 آکورد سی ماژور7 باره دار
GM7 آکورد سل ماژور7 باره دار
آموزش آکورد سل ماژور 7 گیتار الکتریک
AM7 آکورد لا ماژور7 باره دار
آموزش آکورد لا ماژور 7 گیتار الکتریک
۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x